List w sprawie słów “Polska która ich [Żydów] zagazowała”

List Otwarty do Pana Joēl Mergui, Prezydenta Centralnego Konsystorzu Izraelskiego w Francji

Szanowny Panie Joēl Mergui,

6 Stycznia 2016 roku w programie “Le Grand Décryptage” prowadzonym przez Oliviera Galzi, w telewizji I-Télé, podczas debaty z Pana ust padły kłamliwe i obrażające słowa na temat Polski i polskiego narodu. Pan, jako Prezydent Centralnego Konsystorza Izraelskiego we Francji, wypowiedział następujące słowa: „Teraz chciałbym […] przypomnieć że Żydzi przeszli przez historie doznając rożnego rodzaju nienawiści, rożnego rodzaju masakr I, ze w imię Judaizmu wspólnota Żydowska, nigdy nie powstała ani, żeby zniszczyć Hiszpanię która ich wypędziła ani Polskę, która ich zagazowała.”

Wobec haniebnych słów wypowiedzianych przez Pana Joël Mergui żądamy oficjalnych przeprosin! Holokaust to zbrodnia Niemiecka, która odbyła się częściowo na terenach polskich, okupowanych przez Niemiecką Trzecią Rzeszę. Przypominamy również, że w Polsce nie było żadnej oficjalnej kolaboracji ani na poziomie politycznym ani ekonomicznym. Polska nigdy też oficjalnie nie poddała się, a polski ruch oporu był największym ruchem podziemnym w całej okupowanej Europie. Szacuje się że w 35-cio milionowym kraju było tylko kilka tysięcy kolaborantów, czyli mniej niż 0.1% Polaków. Z liczbą tą zgadza się Israeli War Crimes Commission. To Polacy mają tez najwięcej Sprawiedliwych Wśród Narodów mimo iż w Polsce, jako jedynym okupowanym kraju, obowiązywała kara śmierci, nie tylko dla osoby, która pomagała Żydom, ale także dla jego rodziny. Etniczni Polacy byli też pierwszymi ofiarami Auschwitz.

Czas przestać wiec mylić ofiary ze sprawcami. Pan jako Prezydent Konsystorzu i przedstawiciel wspólnoty Żydowskiej powinien o tym wiedzieć.

Sprzeciwiamy się tym oszczerstwom i prosimy o natychmiastowe oficjalne i publiczne przeprosiny oraz sprostowania Pana wypowiedzi.

 

 

Artykuł zamieszczony w całości bez korekt merytorycznych.

http://citizengo.pl/pl/32302-list-w-sprawie-slow-polska-ktora-ich-zydow-zagazowala

 

Add your comment