Skąd biorą się jajka (chów klatkowy)

1,514
Published on 20 lipca 2015 by

Z początkiem 2012 roku w Polsce wprowadzono nowe przepisy unijne dotyczące chowu klatkowego. Taki chów jest nadal dozwolony, jednak klatki muszą być nieco większe niż dotychczas (750 zamiast 550 cm kw. na jedną kurę). Po przeprowadzeniu śledztwa w jednej z brytyjskich ferm organizacja Viva! stwierdza, że poprawa warunków życia kur w nowych klatkach jest niewielka i nadal zdarzają się przypadki wzajemnego okaleczania się ptaków. Materiał ze śledztwa jest dostępny na stronach http://www.viva.org.uk/campaigns/chic… i http://www.youtube.com/watch?v=iUr4Hk….

Rzeczpospolita (14.04.2006) podaje, że przynajmniej 9 na 10 sprzedawanych u nas jaj pochodzi z chowu klatkowego. Pozostałe 10 procent to głównie jaja od kur z chowu ściółkowego. W Wielkiej Brytanii, już ponad 40 proc. jaj pochodzi od kur wolnego chowu i udział ten stale rośnie. Tamtejsi konsumenci zareagowali na informacje, że kury w fermach karmione są paszą genetycznie modyfikowaną i faszerowane antybiotykami.

Co możesz zrobić?

– sprawdź przed zakupem, z jakiego typu chowu pochodzą jaja (na każdym jaju producent ma obowiązek umieścić w postaci cyfr informację o sposobie chowu patrz niżej Co kryje skorupka?)
– unikaj kupowania jaj z chowu klatkowego
– pytaj w swoim sklepie o jaja z chowu na wolnym wybiegu

Co kryje skorupka?

Jaja muszą być oznaczone na skorupie numerami wyróżniającymi. Numer taki składa się z 3 informacji:

SPOSÓB CHOWU (informacja najważniejsza z punktu widzenia życia kury)

0 – chów ekologiczny (kura na świeżym powietrzu z wolnym wybiegiem, karmiona karmą ekologiczną)
1 – chów z wolnym wybiegiem (zwykle zamykana na noc)
2 – chów ściółkowy (kura nie ma dostępu do świeżego powietrza, ale może się swobodnie poruszać)
3 – chów klatkowy (kura zwykle ma obcięty dziób i pazurki, całe życie spędza w klatce)

KRAJ POCHODZENIA (np. PL) w której zarejestrowany jest zakład

KOD IDENTYFIKUJĄCY ZAKŁAD PRODUKCYJNY (w Polsce jest to weterynaryjny numer identyfikacyjny)

Pamiętaj, jaja mogą być także nieoznakowane. Dotyczy to jaj pochodzących z małych stad przyzagrodowych (do 50 kur), hodowanych zazwyczaj na wolnym wybiegu, a więc w sposób przyjazny dla kur. Mogą one być sprzedawane na okolicznych bazarach, z pisemną informacją o pochodzeniu i datą przydatności do spożycia.

źródło: http://www.ekonsument.pl

Proszę też pamiętać, że jaja są powszechnie używane do wyrobu ciast, ciastek, pierogów, makaronów, majonezu i różnych innych artykułów spożywczych.

Oryginalna strona filmu: http://www.freebetty.com

Category

Add your comment